خانه > بلاگ > تمام آنچه که باید درباره هویت بصری برند بدانیم!

تمام آنچه که باید درباره هویت بصری برند بدانیم!

تمام آن چیزی که از یک کسب وکار توسط مخاطبان دیده می‌شود را می‌توان برند نامید. مخاطبان به برندهایی که به لحاظ بصری بی‌نظیر هستند توجه بیشتری می‌کنند. زیرا احساس می‌کنند که آن برند مزیت‌های بیشتری نسبت به رقبای خود خواهد داشت. هویت بصری برند تلاش دارد تا ذهنیّت مناسبی را از یک کسب و کار در ذهن مخاطبان به وجود آورد.

در هویت بصری(Visual Identity)  سعی می‌شود با کمک عناصر گرافیکی با مخاطبان یک بیزینس ارتباط برقرار شود. هویت بصری برند از آنجا که احساسات مخاطبان را به خود درگیر می‌کند قدرت متقاعدکنندگی بالایی دارد.

آشنایی با ماهیت هویت بصری برند

هویت بصری شامل تمامی اطلاعات تصویری و گرافیکی است که شخصیت یک برند را نشان می‌دهد و آن را از سایر رقبا متمایز می‌کند. در واقع تمام چیزهایی که مشتریان می‌توانند آن را در یک کسب و کار مشاهده کنند هویت بصری را تشکیل می‌دهد. از لوگو تا طراحی داخلی یک فروشگاه بخشی از آن خواهد بود.

هدف از طراحی هویت بصری چیست؟

یک هویت بصری طراحی می‌شود تا:

 • آگاهی بخشی برند
 • افزایش اعتماد کاربران با توسعه هویت بصری برند
 • ماندگاری بیشتر نام برند و لوگوی آن در ذهن مخاطبان
 • تحریک احساسات در بینندگان
 • ماهیّت برند یا محصولاتی که ارائه می‌شود را به مشتریان نشان می‌دهد.
 • یکپارچه‌سازی عناصر مورد استفاده در یک برند در بسترها و رسانه‌های مختلف
 • بهبود مزیت رقابتی یک برند به نسبت رقبا

هویت بصری یا هویت برند

مفهوم هویت بصری(Visual Identity)  با هویت برند(Visual Brand)  ارتباط مستقیمی دارد. هویت برند تمام آن چیزهایی است که جایگاه یک کسب و کار را در ذهن مخاطبان می‌سازد. عناصری مانند هویت بصری، هویت کلامی، ماموریت و اهداف سازمانی، ارزش اصلی، مزیت رقابتی و..  هویت برند را ایجاد می‌کنند.

علیرغم اینکه هویت بصری برند را می‌توان زیر مجموعه‌ای از هویت برند دانست امّا باید یک جایگاه مستقل نیز برای آن در نظر گرفت. هویت بصری شامل فرآیندهای فکری مختص به خود است که توجه به آن، جایگاه هر برندی را در بازار و در بین رقبا بهبود می‌دهد.

در هویت برند بیشتر جنبه‌های مدیریتی و بازاریابی مورد توجه قرار می‌گیرد و در هویت بصری برند با مباحث خلاقیّت و طراحی سر و کار داریم. همچنین می‌توان گفت هویت در درون سازمان اتفاق می‌افتد. این در حالی است که هویت بصری سعی می‌کند وجهه برون سازمانی را بهبود دهد.

عناصر مهم در هویت بصری برند

هویت بصری(Visual Identity)  را با نام زبان بصری برند(Visual Language)  هم می‌شناسیم. عناصر مختلفی به زبان بصری کمک می‌کنند تا به عنوان پیام‌رسان یک برند مفاهیم و معانی متعددی را در برندینگ ایجاد کنند. در ادامه به بررسی این عناصر و نقش آنها در تقویت هویت بصری یک برند می‌پردازیم.

گرافیک

مهمترین دارایی در طراحی بصری برند، تصاویری هستند که ترسیم یا طراحی می‌شوند. با کمک یک لوگو به راحتی می‌توان تمایز یک کالا یا خدمت را با محصولات مشابه به نمایش گذاشت. عناصر گرافیکی، تصاویر، ویدئوها، موشن گرافیک و.. ابزارهایی هستند که از آنها در ساخت یک هویت بصری به دفعات استفاده خواهد شد.

تایپوگرافی

تایپوگرافی شکل یا استایل متنی است که در برندسازی خود استفاده می‌کنید. انواع مختلفی از فونت را می‌توان برای متون استفاده کرد. هر کدام از این فونت‌ها تاثیر متفاوتی در بیننده ایجاد می‌کنند.

تایپوگرافی باید خوانایی بالایی داشته باشد تا بتوان از آن در عناصر گرافیکی استفاده کرد. تایپوگرافی در المان‌های بصری برند نفش پر رنگی دارد. حتی ممکن است لوگوی برندی با کمک تایپوگرافی طراحی شود.

پالت رنگی

هویت بصری

رنگ یکی از مهمترین عناصر برای معرفی و شناساندن یک برند به مخاطبان است. پالت رنگی شامل مجموعه‌ای از رنگ‌های مورد استفاده در طراحی المان بصری برند است. معمولا یک برند از رنگ قرمز یا سبز استاندارد استفاده نمی‌کند بلکه سعی می‌کند با استفاده از یک طیف رنگی مشخص، تمایز اساسی را با سایر هویت‌های بصری موجود ایجاد کند.

پالت رنگی می‌تواند در طراحی‌های ست اداری، رنگ‌آمیزی دفاتر کار، رنگ لوگو، بسته‌بندی محصولات، لباس فرم کارکنان و.. مورد استفاده قرار گیرد.

تصویرسازی

تصاویر شامل مجموعه‌ای از عکس‌ها یا ویدئوهایی هستند که توسط دوربین گرفته می‌شوند. این تصاویر نقش مهمی را در تبلیغات یک برند برعهده دارند. وقتی از هویت بصری برند صحبت می‌کنیم طراحان باید از تصاویری استفاده کنند که شخصیت برند آنها را به خوبی به مشتریان نمایش بدهد. با کمک تصویرسازی می‌توان ارتباط با مخاطب را تقویت کرد. زیرا اکثر مردم به راحتی با تصاویر، عکس‌ها و ویدئوها تعامل می‌کنند.

یکی از ضعف‌های عمده در برندسازی این است که از تصاویر کپی شده از سایت‌ها یا منابع دیگر در طراحی هویت بصری استفاده می‌شود. اثر منفی این موضوع باعث کاهش اعتماد مخاطبان به یک کسب و کار خواهد شد. یک مشاور برند می‌تواند با نظارتی که انجام می‌دهد جلوی اینگونه از اشتباهات را بگیرد.

دارایی‌های فیزیکی برند

اشیا فیزیکی می‌توانند به تقویت هویت بصری و ماندگاری آن در ذهن مخاطبان کمک کنند. این موضوع برای کسب وکارهای آنلاین که دارای فروشگاه فیزیکی نیستند هم صدق می‌کند. امّا در کسب و کارهای فیزیکی این عناصر اهمیّت بیشتری می‌یابند.

دارایی‌های فیزیکی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • طراحی ویترین و چیدمان داخلی یک فروشگاه
 • لباس‌های فرم کارمندان و مشتریان
 • ست اداری و کاتالوگ
 • لوازمی نظیر کارد، چنگال، بشقال در کافه رستوران‌ها یا ماگ کارمندان در فضاهای اداری
 • و..

چگونه با کمک طراحی گرافیک یک هویت بصری برند متفاوت خلق کنیم؟

با کمک طراحی گرافیک می‌توان از عناصر بصری برای ایجاد یک هویت منسجم استفاده کرد. یک برند با استفاده از تصاویر و عناصر گرافیکی یک نقشه سفر زیبا و دلپذیر را برای مشتریان خود بوجود می‌آورد تا آنها بتوانند محصولات یا خدمات مورد نیاز خود را تهیه کنند.

عناصر گرافیکی زیر می‌توانند باعث تقویت هویت بصری برند شوند:

1-    طراحی لوگو

طراحی لوگو قلب ایجاد هویت بصری برند است. در لوگو به عنوان مهمترین نماد در یک برند، شاهد استفاده از المان‌های گرافیکی، پالت‌های رنگ و تایپوگرافی هستیم. با کمک یک لوگو آینده هویت بصری برند به نمایش گذاشته می‌شود.

در زمان طراحی لوگو اقلام بصری دیگری نیز تهیه می‌شوند:

 • کارت ویزیت
 • سربرگ
 • انواع کاتالوگ و بروشور
 • عکس‌های آواتار و پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی
 • پرچم برند
 • تصاویر مورد استفاده در کاتالوگ
 • و..

2-     عناصر مورد استفاده در بازاریابی و تبلیغات

همانطور که گفتیم طراحی گرافیک بر روی هویت بصری برند تاثیر می‌گذارد. یکی از بخش‌‌هایی که عناصر گرافیکی به خوبی خود را نشان می‌دهند فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات است. در تبلیغات، تصاویر بصری به شکل بروشور، بیلبورد، تبلیغات بنری، تبلیغات محیطی و تبلیغات تلویزیونی به معرفی یک کسب وکار به مخاطبان می‌پردازند.

تصاویر یا ویدئوهای تبلیغاتی سعی دارند با استفاده از سناریوهای خلاقانه مخاطبان را تحت تاثیر خود قرار دهند و آنها را جذب کنند. یک کمپین برندینگ و تبلیغات بهترین ابزار برای معرفی هویت بصری برند به مشتریان است زیرا باعث ماندگاری نام کسب و کار در ذهن مخاطب می‌شود.

3-     طراحی هویت دیجیتال

در حال حاضر صفحات وب، اپلیکیشن‌های موبایلی و شبکه‌های اجتماعی مورد توجه مخاطبان بسیاری قرار گرفته‌اند. به همین دلیل شاهد رشد مفهوم جدیدی به نام هویت دیجیتال هستیم.
صفحات وب هنوز هم طرفداران زیادی دارند. هویت بصری برند در طراحی صفحات وب نیز نقش دارد. هویت بصری در فضای دیجیتال رشد سریعی را تجربه خواهد کرد زیرا فضای مجازی ظرفیت بسیار زیادی برای وایرال‌سازی(Viral) یک برند در اختیار دارد.

در کسب و کارهای که بر مبنای اپلیکیشن‌های موبایلی پایه‌گذاری می‌شوند باید به پیاده سازی هویت بصری برند در رابط کاربری نرم افزار توجه کرد. همچنین هویت بصری دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، توئیتر، فیسوک، یوتیوب و.. باید مدنظر قرار بگیرد.

هویت بصری دیجیتال در موارد زیر به کار گرفته می‌شود:

 • پوسترها و بنرهای تبلیغاتی آنلاین
 • طراحی وب سایت
 • طراحی لی‌اوت پیج اینستاگرام
 • محتوا و پست‌های شبکه‌های اجتماعی
 • دکمه‌ها یا نمادهای اختصاری
 • طراحی رابط کاربری نرم‌افزارهای موبایلی
 • استفاده در پروفایل‌ پیامرسان‌ها
 • و..